3 maja 2017 r. w wieku 89 lat zmarł hm. Andrzej Kieruzalski, założyciel legendarnego Centralnego Zespołu Reprezentacyjnego ZHP „Gawęda”, kawaler Orderu Uśmiechu.

Od najmłodszych lat hm. Andrzej Kieruzalski był członkiem Związku Harcerstwa Polskiego. Na początku harcerskiej przygody, jako zuch i harcerz w 22 WDH na warszawskim Grochowie. Podczas okupacji był członkiem Szarych Szeregów, patrolowym „Orłów”, p.o. drużynowego 19 Drużyny „Zawiszy”, kronikarzem Roju „Orły Podolskie” (prasko-grochowskiego Hufca „Zawiszy”). W  tym czasie organizował teatrzyki kukiełkowe dla młodszych dzieci, aby choć na chwilę mogły się oderwać od wojennej codzienności. Był wieloletnim instruktorem Chorągwi Stołecznej ZHP, a w latach 1945-50 drużynowym 22 WDH.

W 1952 r. za namową Stefana Wyrobka założył w Domu Harcerza na Pradze teatrzyk-kukiełkowy, z którego powstała 170 WDH im. Stanisława Wyspiańskiego, której był drużynowym w latach 1957-1958. Hm. Andrzej Kieruzalski od 1960 do 1995 był komendantem Szczepu „Gawęda”, który w roku 1973 przerodził się w Centralny Zespół Reprezentacyjny ZHP „Gawęda”.

W ciągu prawie 65 lat istnienia „Gawęda” dała ponad 6000 przedstawień na całym świecie. Gościła w 29 krajach, między innymi w Stanach Zjednoczonych, na Kubie, w Japonii, na Tajwanie czy w Australii. „Gawęda” tańczyła i śpiewała między innymi dla św. Jana Pawła II. Do chwili obecnej przez zespół przewinęło się ponad 16 000 dzieci i młodzieży.

Druh Andrzej pozostanie w naszej pamięci jako pedagog, który wychował w poszanowaniu wartości, wrażliwości na piękno, gotowości do działania na rzecz drugiego człowieka oraz miłości do ojczyzny wiele pokoleń młodych harcerzy.